Başlangıç > Paulo Coelho-Elif > Paulo Coelho-Elif

Paulo Coelho-Elif

Paulo Coelho’nun yeni eseri “Elif” hakkında bilgiler ve özeti okuyabilirsiniz.
paulo coelho-elif

Paulo Coelho-Elif:Özeti Oku


Paulo Coelho’nun Türkiye’den esinlenerek yazdığı yeni romanı ‘Elif’, Portekizceden sonra ilk kez Türkçeye çevrildi. Kitap 15 Mart’ta Saadet Özen çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıkacak. Diğer kitaplarından çok daha kişisel bir deneyimi paylaştığı ‘Elif’te yazar, ‘Türkiye’nin ruhu’na güvenerek çıktığı uzun bir yolculuğu anlatıyor. Brezilyalı yazarın bu kitapta yol arkadaşı ve kitabın başkahramanı ise bir Türk kızı, Hilal.

Okuru yıllar öncesine götürerek, J. olarak bahsettiği ustasıyla tanıştıran Coelho’nun ‘Elif’teki macerası, bunalımlı bir dönemle başlıyor. J.’nin ona bunalımlarını alt etmesi için yollara düşmesini öğütlemesi ve bir medyumun ruhundaki düğümleri çözmek için ‘Türkiye’nin ruhu’na muhtaç olduğunu söylemesi üzerine Coelho, ülke ülke gezmeye başlar. Rusya seyahatinde karşısına Türk kızı Hilal çıkar. Yazarın Rusya’ya gelmekteki amacı Sibirya’yı bir uçtan bir uca trenle kat etmektir. Hilal, bu yolculuğa katılır. Nihayet Coelho ve Hilal, aralarındaki bağı bambaşka bir boyutta keşfeder: İkisi başka hayatlarda birlikte olmuşlardır. Birlikte ‘Elif’i görürler. ‘Elif’, her şeyin başladığı, zaman ve mekân kavramlarının olmadığı boyuttur. Zorlu Sibirya yolculuğunda bir yandan da içlerindeki yaralarla yüzleşirler.

paulo coelho

Elif’in kahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.’nin tavsiyesine uyup, “Gönlünün onu çektiği yere” gitmektir… Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9288 kilometrelik tren yoluyla, bu uçsuz bucaksız ülkeyi baştan sona kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, Türkiyeli sıra dışı bir genç kadın; Hilal… Coelho ve Hilal, çok geçmeden başka hayatlarda, başka boyutlarda kaderlerinin kesişmiş olduğunu anlar. “Hilal’in yeşil gözlerinin kapılarını” aralayan Yazar, her şeyin aynı yerde, aynı anda bulunduğu noktaya, yani Elif’e ulaşacak ve orada, kendi gerçek benliği ile karşılaşacaktır. Bu uzun yolculuğun her bir anında Hilal’le birbirlerine daha da bağlandıklarını fark eden Coelho, aylar önce, Faslı bir medyumun karısına söylediği şu sözleri hatırlar: “Türkiye’nin ruhu kocanıza bağrındaki bütün sevgiyi verecek. Fakat kanını akıtmadan aradığı şeyi ifşa etmeyecek.”
Coelho, son romanı Elif ‘le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, mekanın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerdeki katıksız aşkın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor. Ama bu kez, bizlere çok tanıdık duraklardan geçerek…

Paulo Coelho’nun son romanı Elif,9 Mart’ta kitapçılarda.

paulo coelho,elif,aleph,simyacı,can yayınları
Reklamlar
 1. Mahmut
  Mart 31, 2011, 5:03 am

  tavsiye ederim okudum çok guzel sürükleyici bir kitap

 2. semra
  Nisan 11, 2011, 8:30 am

  hayatımda okuduğum en iğrenç kitaptı. okumak için geçen vaktime acıyorum. simyacı ya aldanıp da alanların sadece hayal kırıklığı kalıyor ellerinde.

  • Tuncay
   Nisan 18, 2011, 12:54 pm

   Kitabı hiç beğenmedim. Simyacı kadar sürükleyici değildi. Kurgusu üslubu çok basitti bana göre. Elif kavramınıda tam olarak anlatamadığından kitabın isminin neden elif olduğu konusunda tatminkar cümlelerle karşılaşmadım. Söylendiği gibi türkiyeyi anlatan yada bir türk kızından sürekli bahseden bir kitap değil. Çok satsın için bu kadar abartıldığını ve satıldığını düşünüyorum…

   • abdullah
    Kasım 18, 2012, 11:26 am

    tuncay’a katılıyorum Elif kavramını anlatamadığından kitabın isminin neden elif olduğunu ve türkiyeyi anlatan yada bir türk kızından sıkça bahseden bir kitap değil poulo coelho

  • yasemin
   Ağustos 3, 2011, 1:48 pm

   iğrenç kitap demekle kötü bir üslup kullanmışsınız ne olursa olsun kitaplar bize ışık tutar
   saygılar

   • Yener
    Eylül 4, 2011, 7:00 am

    Katılıyorum, her kitaptan bir şey öğrenilir elbet zira onu fark etmek için süre gereklidir. İğrençti kalıbıyla biraz saygısızlık etmişsiniz.

  • redfather
   Ekim 30, 2011, 6:50 pm

   kitabı bir daha oku ve ön yargılarından kurtul eğer ki yine iğrenç bulursan bu kitabi okuyabilecek olgunluğa erişememissindir..

 3. Ayser
  Nisan 12, 2011, 10:30 am

  Mahmut :
  tavsiye ederim okudum çok guzel sürükleyici bir kitap

  kesinlikle bende katılıyorum çok sürükleyici ve güzel

 4. devrim
  Nisan 21, 2011, 8:25 pm

  Coelho’nun Simyacısından sonraki tüm çıkardığı kitapları önce büyük bir heyecanla satın aldım okuduktan sonra da aynı şekilde hayal kırıklığı yaşadım.Elif’te de aynı hayal kırıklığı vardı.Hatta Elifteki Türk kızı meselesini de epey düşündüm.Acaba Coelho’nun Türkiyedeki satışları ne kadardır?Acaba Türkiyede küçümsenmeyecek bir hayran kitlesiyle beraber satış rakamlarına ulaşan Coelhonun cin fikirli yayıncıları dünya çapında ün yapmış bu yazarın son kitabına baş kahraman olarak bir Türk kızı soksalar bu durum kitabın satış rakamlarını olumlu yönde etkileyebilir miydi?Vallahi bu son kitabıyla stratejik yöntemlerle kitleleri etkileyebildi mi bilmem ama beni etkileyemediği kesin.

  • varyokluğum
   Haziran 9, 2011, 1:07 pm

   kitaptan anlamak için içinde ki konuya vakıf olmak gerek eğer harfleri okuyorsanız iğrençtir lakin anlatmak istediğini kavradığınız zaman kendi içinizde açılan binlerce yolu görürsünüz öğretici bir kitap bana göre içini dinlemeye yönlendiriyor insanı son dönemlerde okuduğum en iyi kitaplardan biri iyi geldi bana

 5. fulya
  Nisan 22, 2011, 9:30 pm

  dıger kıtaplarından daha farklı oldugunu herkesın kanaatı ıle dogrulayabılırız sanıyorum kı begenmeyen okurlarının acıkcası bakıs acısından dolayı kaynaklandıgını dusunuyorum.gercı herkesın hayatı farklıdır ve kıtaptan aldıgı hayatına kattıgı artılatda fazla veya eksık olablır

  bence okunması gereken bır kıtap..özellıkle gecmıs ve gelecekle cok ugrasana kafa yoran ınsanlar ıcın “bugunun”vurgusunu cok ıyı yapan yazar aslında cok farklı konulara da el atmıs
  ben ılgınc buldum dıger kıtaplarını da okumustum hala okumayan varsa degısık bakıs acıları ve ılgınc notlar ıceren bu kıtabı şiddetle tavsıye ederım

 6. AYSE
  Mayıs 3, 2011, 8:21 am

  Diğer kitaplarından farkı romanın kahramını Coelho’nun kendisidir bu kitapta. Kendiyle ilgili çok samimi itiraflarda da bulunmuştur kitabın içinde ara ara.
  Choelho’nun tarzı çok basit bir dille çok derin bir felsefe anlatmaktır, kitaptan alınan zevk ve bilgi tamamen okuyucunun algısıyla alakalıdır. Paganizm, Sufizm, budizm vs.gibi dinler felsesi iyi kavranmışsa, bunlara dair bir birikim ve ilgi varsa eğer okuyucada bu kitap tadından yenmez.
  Kesinlikle okumaya değer, bambaşka bir pencereden yine baktırıyor bu defa hayata..Elif diye bir şeyin var olduğunu öğretiyor.
  Simyacı popular bir konuydu ve heyecanlıydı, ama On bir dakika, Portebello cadısı,Hac: bunların hepsi ve bazı diğerleri Simyacı’güzelliğinde belkide ötesinde kitaplar.

 7. elif
  Mayıs 6, 2011, 9:32 am

  Kitabın ne anlattıgını açıkçası anlamış değilim.Eliften bahsediyor ama ne oldugunu kendiside bilmiyor ayrıca o türk kızı muhabbeti sadece ilgicekmek için.Bazı konulardaki fikirleri hangi dine inandığı hakkında kafa karıştırıyor.Ayrıca bu kitapta reerkarnasyonun varlığını kanıtlar şekilde bahsediyor.okumaya değicek bir kitap değil.

 8. elif
  Mayıs 8, 2011, 12:12 pm

  bence iğrenç ötesininde ötesi bir kitap ödevim olmasa okumazdım çok saçma hiçbir şey anlamadım .ayrıca elif denen şeyi hala kavrayabilmiş değilim yok büyük elif yok küçük elif neyse benim için bu kitap zaman kaybı

 9. fatma dagdelen
  Mayıs 14, 2011, 7:09 pm

  bence bu yazar artik kösesine cekilsin ve tanri,nin lütfu sayesinde kazandigi paralari yesin,,,berbat bir kitap kendimi salak yerine konulmus gibi hissettim,bu hikayeleri de vicik vicik yag cektigi her halinden belli olan,,,karisina anlatsin,,verdigim paraya yazik ve bir daha hic bir kitabini almayi düsünmüyorum…

 10. fatma dagdelen
  Mayıs 14, 2011, 7:10 pm

  ayrica bu kitap almanya,da yayinlanmadi,,bu da ilginc bir durum?

 11. Onat
  Mayıs 18, 2011, 2:17 pm

  Bu kitabı anlayabilmek için iyi bir bilgi birikimine sahip olmak lazım…Mekan..Zaman..Reerkarnasyon..Sufizm..Budizm gibi mistik ve parapsikolojiyle biraz ilgilenilmiş olması gerekir…Burada Elif bir kişi bir isim değil..Hilal de romanın kahramanının bir önceki hayatında tanıdığı bir türk kızı..Romanın kahramanı değil elbette…İnsanlara çok tanıdık bildik olmayanm bir bilgelik yolundaki serüvenini anlatıyor. Hatta denenmiş ve hala uygulanmakta olan bir düşünce sistemini doğruluyor bence.
  Bu anlamda okunası..keyifli bir kitap diye düşünüyorum.

 12. ayşe
  Mayıs 31, 2011, 8:19 pm

  beğenmedim…kendimi bir türlü kaptıramadım bu kitaba…

 13. Zeynep
  Haziran 2, 2011, 7:11 am

  hayatımda okuduğum en kötü kitaplardan biri. hatta bitiremedim bile. sınavım olmasa bu kitabın kapağını açmam. gerçi almadım da ,tam anlamıyla bi zaman kaybı. simyacı güzeldi en azından onun gibi bir şey olur diye düşünmüştüm.sonuç olarak elifi hiç bir şekilde önermiyorum.

  • emre
   Mart 28, 2013, 6:18 pm

   aynen

 14. Ecehan
  Haziran 20, 2011, 6:44 am

  Önyargısız okunası kitaplardan biri. Öncesinde konular hakkında fikir sahibi iseniz oldukça dikkat çekici bir kitap. Bu sebeple Elif’i tanımlaması çok geç kalıyor ve öncesinde bilgisi olmayan okuru sıkıyor. Sanki bir dizgi hatası var gibi ama yine de ortada bir eser varsa değerlendirilebileceği yerden tutmak lazım.

 15. elif
  Temmuz 17, 2011, 7:54 pm

  “Kitabı iğrenç buldum” şeklindeki yorumlar ne kadar çağ dışı ve banel bir kelime haznesinine sahip olunduğunun göstergesi…Hiçbir şekilde tasvip etmiyorum.Yorumlar daha özenle seçilmiş kelimelerle de yazılabilir pekala…Elif i okuyorum halen…Mistik bir öykü olmasına rağmen gücünü gerçeklikten alması ayrıca çekici kılıyor kitabı…Elif i hakettiğince anlamak için yazarın çıktığı o ruhani yolculuğun farkında olmak gerek…

 16. Olmadı Paulo Amca
  Temmuz 31, 2011, 12:36 am

  Reenkarnasyon saçmalığına kapılmış gidiyor, hayalperestin biri, ayrıca sübyancının teki ve bence karısı bu adama fazla yüz veriyor. Paranızı ziyan edersiniz, Elif başlığına aldanmayın, tamamen Türk pazarı ile alakalı, zaten kitapta Rusya ve diğer bazı ülkeleride katmış arayaki herkes kendinden birşey bulabilsin, “Oooo! koca Paulo bizim memleketten bahsetmiş, alıp okumazsan ayıp olur..” desin diye…

 17. zeynep
  Ağustos 13, 2011, 1:45 pm

  kesinlikle ve kesinlikle insan yaşamına büyük katkısı olabilecek nitelikte bir kitap…okuduğum hiç bir kitabı kişisel gelişimim için faydalı bulmamıştım.rutin yaşantımın monotonluğundan uzaklaşıp bir süre olsun kendi içime döndüm.bu çok iyi geldi.

 18. Peykerr
  Ağustos 13, 2011, 4:47 pm

  ben bu kitabı okudum ama sadece okudum pek bi şey anlayamadım .. siz pek bi şey anlayabildiniz mi?

 19. gözde tepe
  Ağustos 17, 2011, 7:08 pm

  ben kitabı yeni aldım. yorumlara bakıyorum da bilmiyorum açıp okumaya korktum birden. çok ağır bir kitabada benzemiyor fakat sürükleyici sanki. okusammı okumasam mı bilemiyorum.

 20. Selin
  Eylül 3, 2011, 8:14 am

  Tuncay :
  Kitabı hiç beğenmedim. Simyacı kadar sürükleyici değildi. Kurgusu üslubu çok basitti bana göre. Elif kavramınıda tam olarak anlatamadığından kitabın isminin neden elif olduğu konusunda tatminkar cümlelerle karşılaşmadım. Söylendiği gibi türkiyeyi anlatan yada bir türk kızından sürekli bahseden bir kitap değil. Çok satsın için bu kadar abartıldığını ve satıldığını düşünüyorum…

  Bu yoruma katılıyorum. Coelho Elif kavramını çok yüzeysel anlatmış. Ben bir arkadaşıma kitaptan bahsederken bu kavramı anlatmaya çalıştım ama başaramadım. Ayrıca Hilal’in Türk olması kitaba ek hiç bir şey katmamış, pekala Hırvat veya İtalyan da olabilirdi, kitapta hiç bir şey değişmezdi. Yine de iğrenç tanımlaması biraz haksızlık olur. Bana az da olsa yeni bir şeyler kattı diyebilirim. Ama iğrenç diyen kişinin hayal kırıklığı ile öyle söylediğini tahmin ediyorum ki ben de aynı hayal kırıklığını paylaşıyorum. Simyacı’dan sonra Coelho’nun hiç bir kitabı bana aynı tadı vermedi.

 21. özge
  Eylül 6, 2011, 6:49 pm

  kitabı beğenmeyenler olabliri ama gerçekten çok güzel ve okunmaya değer bir kitap olduğunu öncelikle belirtmek isterim. bu kitabı onlarca kitap arasından seçip aldım başlarında hiç bir şey anlamadığm yalan değil ama ortalarına geldiğindee kitap gayet hoş ve güzel. paulo coelho ya bu kitabı bizlere sunduğu için binlercekez teşekkür ediyorum. aslında kiabı anlayabilsen her kitap güzeldir. okumanızı tavsiye ediyorum. sonucunda ölüm yok bence bi deneyin:)

 22. Sfeoglu
  Eylül 29, 2011, 1:50 pm

  Super bir kitap ilkgunde yariladm film gibi harika

 23. NazarBlue
  Ekim 12, 2011, 1:01 pm

  If only this whole page was in English 🙂 Greetings from London

 24. Duygu
  Aralık 27, 2011, 3:40 pm

  Bu kitap o kadar derin, o kadar güzelki, nasıl beğenmezsiniz anlamıyorum…

 25. Şubat 11, 2012, 5:43 pm

  çok güzel bir kitap e tabi herkes anlayamaz bu tür kitapları paulo coelho ya çok teşekür ediyorum yüregine kalemine sağlık….

 26. Selim Çelenk
  Mart 2, 2012, 5:42 pm

  Bencede çok güzel bir kitap şu anda hala okuyorum bizi yansıtan en azından beni yansıtan bir kitap tavsiye ederim okuyun 🙂

 27. zeynep
  Mart 3, 2012, 8:56 pm

  bu kitabın bana göre olmadığı kesin….ama bu başkalarına göre olmadığı anlamına gelmez. yarıladım kitabı . bana göre olmasada sonuç nereye bağlanacak diye yinede sonuna kadar okuyacağım….aslında biliyorum ki aynı versiyonda devam edip bitecek….(bir umut kalan yarısı ve sonu belki beni şaşırtacak şekilde devam eder ve biter.)

 28. ONALTI KIRKALTI
  Mart 19, 2012, 9:04 am

  bu sayfanın başında yer alan tanıtım yazısının girişinde “Paulo Coelho’nun Türkiye’den esinlenerek yazdığı yeni romanı ‘Elif’…..” cümlesi tamamen YALAN… İnsanları kandırmaya hakkınız yok. Eğer günümüzde satış ve reklam aynı zamanda insanların zihninde palavra ve yalan anlamına geliyorsa bu sizin gibiler yüzünden… Ne yazarı, ne kitabı ne de buradaki açıklamaları (okuyucu yorumlarını hariç tutuyorum) yeterli ve düzeyli bulmuyorum. İnsanları yanlış yönlendirmeyin…

 29. burcu
  Ekim 29, 2012, 11:05 pm

  Koca bir gecemi harcadigim vakit kaybindan baska birsey degildi maalesef…hem dil olarak,hem konu olarak…

 30. nilay
  Mayıs 20, 2013, 12:30 pm

  paulo coelho nun şeytan ve genç kadın adlı kitabını okumalısınız bence çok güzel ben ilk onu okudum şimdi elifi okumaya başlıycam sonrada simyacıyı

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: